Juridiskie līkloči un valsts atbalsts.

Un tā – DKS teritorijā var būvēt tikai un vienīgi “Dārza māju”. Nē, nu faktiski jau var būvēt kaut pili, bet vienalga dokumentācijā tā būs dārza māja. It kā ir iespēja noformēt kā dzīvojamo māju, bet faktiski prasības nav izpildāmas. Izmeklējot likumu krātuves, tā arī neizdodas atrast šīm abām ēkām definīcijas. Pēc klasifikatora kods ir 1110 un atbilst ēkām: Brīvi stāvošas savrupmājas, tai skaitā individuālās ģimeņu mājas, villas, mežsargu mājas, lauku mājas, vasarnīcas, dārza mājas u.tml., arī dvīņu un rindu mājas, kurās katram dzīvoklim ir savs jumts un sava atsevišķa ieeja. Ēkā esošā vienīgā dzīvojamā telpu grupa. Bet konkrētas definīcijas tā arī nekur nav. Tas gan neliedz ALTUM atteikt valsts galvojumu mājokļa būvniecībai:

Labdien,

Ja pirkuma brīdī ēka ir dokumentēta kā “dārza māja” un nav vēl reģistrēta kā “dzīvojamā māja”, galvojumu nevar sniegt, jo Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka galvojums tiek sniegts par aizdevumu dzīvojamās telpas iegādei. Lai šādā situācijā saņemtu galvojumu, ēka jāpārreģistrē par dzīvojamo māju pirms pirkuma darījuma.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dzīvojamo māju uzskatāma: ēka, kas nodota ekspluatācijā un saskaņā ar kadastrālās uzmērīšanas lietu ir dzīvojamā māja (arī dzīvokļu īpašumu māja), tai piederīgās ēkas (būves), zeme, uz kuras tās atrodas, ja zeme kopā ar dzīvojamo māju veido vienotu nekustamo īpašumu vai ietilpst dzīvojamo māju veidojošo dzīvokļu īpašumu sastāvā, vai ēka, kas nodota ekspluatācijā un saskaņā ar kadastrālās uzmērīšanas lietu ir dzīvojamā māja, tai piederīgās ēkas (būves) un piesaistītais zemesgabals.

Cieņā,

Andrejs Buharins

Programmu attīstības departamenta

Projektu vadītājs

AS “Attīstības finanšu institūcija Altum”

Tā kā nāksies vien meklēt citas iespējas kā savu daudzbērnu ģimeni dabūt zem jumta. It kā jau viss ok, tikai nesapratne par kārtējo “it kā atbalstu”, kur lietas netiek skatītas un vērtētas pēc būtības bet gan tikai pēc “papīriem”. Tā kā ir jau Decembris, vienu vakaru izbraukāju savu DKS – apmēram trešdaļā “vasarnīcu” kūp skursteņi un deg gaismas logos. Būvēt kārtīgu māju drīkst, ziemā dzīvot drīkst, deklarēties drīkst. Bet nē, tā nav dzīvojamā māja, jo papīrītī ir rakstīts savādāk, jo tas sastādīts pēc cita papīrīša, kurā arī bija rakstīts savādāk…

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s